NIP: 5512489018, REGON: 383395622
tel.: 505-976-178
e-mail: w.poltorak@rplegal.pl
Oddział Główny (adres do doręczeń):
ul. Zjednoczenia 2, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
RP Legal Kancelaria Adwokacka
Wojciech Półtorak
RP Legal Kancelaria Adwokacka
Miłosz Rabczyński
Oddział Główny (adres do doręczeń):
ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków
NIP: 6572795340, REGON: 383857146
tel.: 504-653-934
e-mail: m.rabczynski@rplegal.pl
MENU:
BLOG
Życie często pisze różne, nieraz trudne scenariusze. Czasem zdarza się, że jeden z małżonków opuszcza swoją drugą połowę, znajdującą się w trudnej sytuacji materialnej – spowodowanej np. chorobą, nie kwapiąc się jednocześnie do przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Czy w takiej sytuacji, osoba która nie może liczyć na pomoc swojego małżonka zostaje pozostawiona sama sobie?
Zgodnie z art. 27 k.r.o., oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. W sytuacji, gdy jeden z małżonków nie posiada dochodów, to drugi z nich, stosownie do treści art. 27 k.r.o., w stosunku do swoich możliwości zarobkowych obowiązany jest do pomocy przez łożenie ze swoich dochodów na zaspokajanie wspólnych potrzeb, a także potrzeb małżonka nieposiadającego dochodu. Możliwości dochodzenia pomocy od drugiego małżonka w zakresie odpowiadającym zasadzie równej stopy życiowej nie przekreśla również fakt posiadania pracy, lub możliwości zatrudnienia.
Roszczenie z art. 27 k.r.o. przysługuje również w przypadku zerwania pożycia małżeńskiego. Małżeński obowiązek utrzymania rodziny ma na celu zapewnienie członkowi rodziny zaspokojenia jego potrzeb, na podobnym poziomie.
Na podstawie art. 27 k.r.o. małżonek może skutecznie dochodzić od drugiego małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny zarówno wtedy, gdy rodzinę tworzą małżonkowie i dzieci będące na ich utrzymaniu, jak i wtedy, gdy w rodzinie nie ma dzieci – bezdzietni małżonkowie także tworzą rodzinę, a faktyczna separacja nie uchyla obowiązku wynikającego z art. 27 k.r.o.
Podsumowując, w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie są zobowiązani doświadczenia sobie wzajemnie pomocy – obowiązek ten wynika z art. 23 k.r.o. Jeśli jeden z małżonków pomocy tej nie udziela, to drugi małżonek posiada stosowne narzędzia prawne, dzięki którym nie zostanie pozostawiony sam sobie, zwłaszcza w wtedy, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej.
Miłosz Rabczyński – adwokat