NIP: 5512489018, REGON: 383395622
tel.: 505-976-178
e-mail: w.poltorak@rplegal.pl
Oddział Główny (adres do doręczeń):
ul. Zjednoczenia 2, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
RP Legal Kancelaria Adwokacka
Wojciech Półtorak
RP Legal Kancelaria Adwokacka
Miłosz Rabczyński
Oddział Główny (adres do doręczeń):
ul. Smolki 8/5, 30-513 Kraków
NIP: 6572795340, REGON: 383857146
tel.: 504-653-934
e-mail: m.rabczynski@rplegal.pl
MENU:
BLOG
Zgodnie z oficjalnymi danymi, do programu PPK przystąpiło dotychczas ok. 40% pracowników. Program jest dobrowolny tylko dla pracowników – przedsiębiorcy mają obowiązek wdrożyć PPK w swoich firmach. W stosunku do podmiotów zatrudniających od 20 do 50 osób, przepisy ustawy o PPK stosuje się już od 1 lipca 2020 roku. Można pomyśleć, że czasu jest dużo, lecz warto do tej kwestii podejść z odpowiednią rezerwą i podjąć wcześniejsze przygotowania.
Kogo obejmuje PPK? Co z umową zlecenia?
Osobami zatrudnionymi w myśl przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych są:
Pracownicy – osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę;
Osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia;
Członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych;
Osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług;
Członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji;
Osoby wskazane w punktach 1-4 powyżej, przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego
- podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z wymienionych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej.
Pracodawcą zobowiązanym do wdrożenia PPK jest zatem pracodawca zatrudniający osoby wskazane w punkcie 1, nakładca, zleceniodawca, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych, a także podmiot w którym działa rada nadzorcza – o ile umowy z „pracownikami” są obowiązkowym tytułem do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wskazani „pracownicy” mogą być zatem objęci programem PPK wtedy, gdy obowiązkowo podlegają w Polsce ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Wdrożenie PPK w firmie – wybór instytucji finansowej oraz zawarcie umowy o zarządzanie PPK
W pierwszej kolejności, podmiot zatrudniający zobowiązany jest zawrzeć z instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK. Wyboru instytucji finansowej należy dokonać w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a gdy taka nie funkcjonuje – wyboru należy dokonać w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych, wyłonioną w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w zakresie wyboru instytucji finansowej na miesiąc przed upływem terminu na wdrożenie PPK, podmiot zatrudniający wybiera instytucję samodzielnie. Umowa o zarządzanie PPK powinna być zawarta przez podmiot zatrudniający nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej podmiot zatrudniający jest zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK.
Obowiązku wdrażania PPK nie mają mikroprzedsiębiorcy, których wszyscy pracownicy złożyli oświadczenia o rezygnacji z udziału w PPK.
Wdrożenie PPK w firmie – zawarcie umowy o prowadzenie PPK
Umowę o prowadzenie PPK zawiera z instytucją finansową podmiot zatrudniający, w imieniu i na rzecz zatrudnionych. Przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK, podmiot zatrudniający może poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach związanych z programem. Umowa o prowadzenie PPK powinna być zawarta po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia danego pracownika, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK.
Wdrożenie PPK w firmie – dokonywanie wpłat
Wpłat składek w ramach PPK dokonuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca.
Wdrożenie PPK w firmie – terminy w małych firmach
Jak zaznaczono na wstępie, w firmach zatrudniających od 20 do 49 osób przepisy ustawy o PPK stosuje się od dnia 1 lipca 2020 roku. Zatrudniający muszą zawrzeć umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do dnia 27 października 2020 roku, zaś umowy o prowadzenie PPK – najpóźniej do dnia 10 listopada 2020 roku.
Co grozi za brak wdrożenia PPK?
Zgodnie z art. 107 ustawy o PPK, karze grzywny w wysokości od 1.000,00 zł do 1.000.000,00 zł (tak – aż do 1 miliona złotych!) podlega ten, kto jako podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego:
nie dopełnia obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie;
nie dopełnia obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie;
nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia;
nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK.